Raspberry Pi

pohled na Raspberry Pi

Projekt

Raspberry Pi je relativně výkonný minipočítač, který lze využít jako řídicí člen pro mnoho aplikací.

Jeho nevýhodou je poměrně strohé rozhraní, které je často potřeba doplnit o komunikační porty, digitální a analogové vstupy nebo výstupy. GPIO header sice disponuje piny s napěťovými úrovněmi 3V TTL, avšak v automatizaci je použít nelze. Tam se používají galvanicky oddělené vstupy nejčastěji s úrovněmi 24V. Stejně tak výstupy, které bývají obsazeny tranzistory nebo relátky.

Podobné je to s komunikačním rozhraním. Zde je na GPIO přítomna sběrnice UART, I2C a SPI. Tyto sběrnice se běžně používají v rámci jednoho zařízení mezi obvody plošného spoje. Nikoliv však jako komunikační standardy mezi zařízeními v rozvaděči.

Ethernet to jiná věc a v automatizaci je stále oblíbenější. Běžně se setkáváme s propojením HMI a PLC přes toto rozhraní a nedělá mu problém táhnout se přes celou výrobní halu. Ethernet je fyzická vrstva a často se využívají průmyslové protokoly Modbus TCP, EtherCAT či PROFINET.

USB porty lze také do krátké vzdálenosti dobře použít. Uvedu třeba čtečky čarových kódů, průmyslové váhy, GSM moduly, pohony nebo různé měřící přístroje. Na USB porty existuje spousta levných převodníků na jiné sběrnice (RS485, 232 je historie, CANbus, nebo taky KNX pro domácí automatizaci).

Je však pár věcí na co se Raspberry Pi nehodí:

  • Bateriové aplikace.
  • Jako systém reálného času, ale to lze vyřešit doplňkovou elektronikou.

V námi používaném systému máme odladěno zacházení s SD kartou. Týká se to vypínání Raspberry, kdy běžným odpojením od zdroje dochází ke ztrátě dat nebo zničení SD karty. Umíme pro Vás navrhnout jak hardware, tak i software. Umíme také navrhnout zařízení se SODIMM Compute modulem Raspberry Pi (CM3).

Mnoho výrobců se chytlo vývoje vlastního zařízení nebo řídicí jednotky na bázi Raspberry Pi a vyrábí jej sériově. My jsme ochotni podílet se na vývoji ať už se jedná o jednoduchou nebo komplexní aplikaci.

Galerie

detail raspberrydetail raspberrydetail raspberry

Dokumentace

Příklad návrhu systému